עוד טעות של החמאס

בסוף השבוע, אחרי הרצח של ארבעה תושבי בית חגי, טלי ויצחק איימס, כוכבה אבן חיים ואביחי שינדלר, ופיגוע הירי שבו נפצעו משה ושירה מורנו, אמר חבר  הלשכה המדינית של חמאס, עזאת א-רשק, כי הפגיעה במתנחלים היא "דבר טבעי", משום שהם מהווים צבא של ממש.  "המתנחלים הציונים הם חיל המילואים של צבא הכיבוש על האדמה הפלסטינית. הפגיעה במתנחלים הציונים היא דבר טבעי… הם מהווים כעת צבא ממשי, במלוא מובן המילה. יש להם יותר מחצי מיליון כלי נשק אוטומטיים, בנוסף להגנה הבסיסית שמעניק להם צבא הכיבוש".

דבריו של א-רשק, המחפש הצדקה לרצח אזרחים, ובהם אישה הרה, בהעמדתם כחיל מילואים, חושפים לא רק את הרוע ואת האכזריות של החמאס, אלא את עלגות טיעוניו. אבל יותר מכל הם מדגימים את הטעות הגדולה שאנשי החמאס חיים בתוכה, אי הבנתם את הישראלים ואת רוחם.

אף ישראלי אינו מצדיק פגיעה במתנחלים. גם אם דעותיו חלוקות עימם על עצם התיישבותם ביהודה ושומרון, ועל התנהלותם שם, גם אם הוא מלא ביקורת וזעם על מדיניות 'תג מחיר' שהנהיגו חלקם, או על הקיצוניות של חלק מהם, איש אינו מקבל ואינו מצדיק פגיעה במתנחלים ובמשפחותיהם. המתנחלים, גם בעבורי כאיש  שמאל, הם קודם כל אחי, בני עמי. וגם אם יש לי עימם ויכוח מר על המקום שהם יושבים בו, על השקפותיהם ועל מניעיהם ועל אורחותם, אחיי הם. אם קיבלו ראשי החמאס רושם אחר מן השיח הפנימי החריף המתחולל כאן, בכל הנוגע להתנחלויות, הם טועים טעות מרה. השיח הזה מעיד על חוסנה של החברה הישראלית, המכילה בתוכה הפכים וקצוות, לא על שברונה.

המתנחלים הם חלק מעם ישראל. הם מעוררים תסיסה וזעם, הם מסכנים בהתעקשותם לשבת ביהודה ושומרון את מדינת ישראל. אבל הם מגשימים את הציונות ואת היהדות על פי דרכם, והיו ועודם חלק מעם ישראל ומן החברה הישראלית. הם אינם 'חיל המילואים' של צבא הכיבוש. הם חלק מעם ישראל וצבאו.

אם חושבים ראשי החמאס, שיוכלו להמשיך בשרשרת הפיגועים הללו, בעודם גוררים ממכוניותיהם מתנחלים ויורים בהם מטווח קרוב, במטרה לפגוע בשיחות השלום, הם טועים. ישראל וצבאה יגיבו על שרשרת הפיגועים הזאת, ורוב-רובו של עם ישראל יעמוד מאחרי התגובה הזאת, ובצדק רב. פיגועי הירי האלה הם ניסיון אכזרי ונתעב של החמאס למוטט את שיחות השלום עוד בטרם החלו, על חשבון חייהם של הישראלים. שום מחלוקת פנימית בישראל לא תכסה על האמת הזאת, ולא תכשיר את רצחנותו של החמאס.

מודעות פרסומת

השאר תגובה