לבד בברלין

כבן הדור השני קשה לי מאוד לקרוא ספרים על השואה, ועוד יותר ספרים המספרים על הצד הגרמני של המלחמה. ובכל זאת, את הספר הזה קראתי מתחילתו עד סופו. נקשרתי לגיבוריו ורציתי לדעת בכל רגע מה יעלה בגורלם. זהו הישג לא ממועט לספר שנכתב במשך עשרים וארבעה ימים, ומחברו מת זמן קצר לפני צאתו לאור. משמע, גם גרסאות נוספות ושכתוב לא היו בו. מהו סודו של הספר הזה, שהוכתר כיצירת מופת, כספר הטוב ביותר וכאירוע הספרותי של השנה, עם צאתו לאור מחוץ לגרמניה?

הספר הזה מספר על אוטו ואנה קוונגל, איש קמצן, שתקן, רגזן, בעל פני ציפור מחודדים, העובד כנגר וכמנהל עבודה בנגרייה גדולה, ועל אשתו הקטנה והכנועה. לא משהו שהייתם מחזיקים איתו 671 עמודים בחווית קריאה ממושכת. אחרי נפילת בנם בחזית מחליטים בני הזוג להביע את התנגדותם לרייך השלישי, והם עושים כן באמצעות מעשה ממועט מאוד, לכאורה, וחסר חשיבות – חיבור, כתיבה ופיזור של גלויות מחאה ברחבי העיר.

עצם המעשה שלהם מעיד על תכונה נעלה אחת לפחות שיש להם, מתחת למעטה הנוקשה של חייהם הקטנים. אומץ לב. וישרות לב. תכונות אלה, יחד עם הנאמנות הזוגית שלהם, הן הקושרות את הקורא בעבותות של אמפטייה לדמויות הקטנות הללו ולמעשיהן.

כמו כן, הן פועלות את פעולתן כשהן מוקפות בשכנים נאצים, במלשנים ובגנבים, בבני אדם שמנסים לכרסם כל אחד משהו לעצמו ממה שמותירים אחריהם היהודים המגורשים אל מותם ומתנגדי המשטר המושלכים למחנות ריכוז. תיאור הסביבה האנושית שבה הם פועלים, מן האנשים הירודים ביותר של החברה הגרמנית הפשיסטית, דרך דרגי המשפט והשלטון, מראה את מה שקרוי הבנאליות של הרוע. את האופן שבו הצליח היטלר ליצור את המציאות האלטרנטיבית שקרא לה הרייך השלישי, חזון הבלהות שלו שכילה בתוכו אומות שלמות, ובראשן האומה הגרמנית.

לא פחות ממאבקם האמיץ של בני הזוג קוונגל, תיאור החברה הגרמנית בזמן המלחמה, האופן שבו מידרדרים בני האדם, והיחסים ביניהם הופכים לטורפניים, הוא ההישג המרשים של הספר הזה, הוא לקחו והוא אימתו. ספר כזה יכול לכתוב רק אדם שחווה את ההתפוררות וההשחתה של השלטון הפשיסטי בארצו, וככזה, הוא מביא בפנינו לא רק עדות אלא גם אזהרה.

אמנם, זהו ספר איטי, עלילתו ממועטת ודמויותיו אינן מרשימות. אבל דווקא המעטה האפרורי הזה, ה'גרמני' כל כך, הולם את נושאו ומבטאו היטב.

להערכתי ראוי להכניס ספר זה לתכניות הלימוד בספרות, או לפחות לרשימת הקריאה לבחירה בלימודי הספרות בבתי הספר התיכוניים בארץ.

מודעות פרסומת

השאר תגובה