על היצירתיות

גילברט.jpg

 

להוצאת 'כינרת זמורה' יש מנהג נחמד, לשלוח לסופריה ספר במתנה לראש השנה ולפסח. כיף גדול לקבל מהם חבילה בערב החג, מפני שהיא תמיד מסקרנת. מה בחרו הפעם עורכי ההוצאה לחלוק עם סופריה. ובכול פעם הבחירה מעניינת מאד.

אבל החג הזה בחרו בספר נפלא, שגמעתי אותו בתוך עשרים וארבע שעות, ספרה החדש של אליזבת גילברט, מחברת רב-המכר 'לאכול, להתפלל, לאהוב', ושמו "קסם גדול – חיים יצירתיים מעבר לפחד."

זהו ספר הכתוב בפרקונים קצרים, כמעט פרגמנטים, על יצירה ויצירתיות. הוא נחלק לפרקים – אומץ, היקסמות, רשות, התמדה, אמון ושמימיות. בתוך הפרקים האלה נוגעת אליזבת גילברט בפנים השונים של היצירתיות ושל תהליך היצירה, בפחדים, בהיסוסים וביראת הביקורת, הפחד מפני חשיפה, קידוש הסבל כמשגה של יוצרים, ההבנה כי היצירתיות כרוכה במחויבות, בהתמדה ובעבודה קשה, ועוד ועוד פכים שונים המרכיבים את חייו של אדם יוצר.

אגב כך היא מספרת על חייה כיוצרת, ועל מה שהיה לפני ואחרי הצלחתה הגדולה, רב-המכר, 'לאכול, להתפלל, לאהוב.' סיפוריה על תהליך העבודה שלה נפלאים כמו דבריה על היצירתיות. כך, למשל, היא מספרת איך החלה לכתוב את ספרה האחרון כתוצאה מ… סקרנות שהביאה אותה להתחיל לגנן גינה קטנה בחצר ביתה.

קראתי אותו בשמחה, בהוקרת הלב ובאהבה, כאילו אני מנהל דיאלוג עמוק עם חברה טובה. היו רגעים רבים שחשבתי כי היא מבטאת בדיוק את מחשבותיי ואת דרכיי כיוצר וכמורה לכתיבה. שוב ושוב אמרתי לעצמי, שאת הקטע הזה, וגם את זה, וגם את זה, עלי להביא בפני תלמידי ותלמידות הכתיבה שלי. עד שבסופו של דבר הבנתי, שעלי לכתוב את הרשימה הזאת.

אם אתם אנשים יוצרים, או בני אדם שהיצירתיות מקננת בלבם, אך הם עוד אינם מעזים לבטא אותה – לדברי גילברט וגם להשקפתי, כולנו כאלה – עשו לעצמכם טובה ורכשו את הספר הזה, לעצמכם, מיד אחרי ראש השנה. הוא יהיה לכם/ן בן לוויה מצוין ליום הכיפורים, לסוכות וגם אחריהם. ואם יש בקרבתכם אדם יוצר, אם הוא בתחילת דרכו כיוצר וגם אם הוא יוצר ותיק ומוערך – תנו לו את הספר הזה במתנה.

רק הוסיפו לעצמכם, וגם לחבריכם, מחברת צהובה עם שורות, Spiral Bound Pad, וחבילת עטי פיילוט. מניסיוני, הכתיבה במחברת עם דפים צהובים ועם עט 'נמרח' ולא 'מתעקש,' כמו עט כדורי, היא הרבה יותר קלה מאשר התמודדות עם דף לבן ריק ומטיל אימה.

*

הברכה, והמחמאה, הכי גדולה שקיבלתי השנה הייתה ממישהו שהוא תלמיד שלי, וגם חבר. הוא כתב לי, שאני מורה לכתיבה מלא תשוקה. וזה נכון. אני אוהב את מה שאני עושה. מלמד. זה מתחרה עם עוד שתי תשוקות גדולות לא פחות ממנו – הכתיבה, והעריכה.

אז אם אתם רוצים לחלוק אתי תשוקה, אתם מוזמנים. הסדנאות הבאות שלי מתחילות מיד אחרי החגים, בבית הספר 'חשיפה' בכפר הירוק בימי ראשון ושלישי בערב, ובבית הספר 'אסכולות' בתל אביב בימי ראשון ושלישי בבוקר. בשאר הימים אכתוב ואערוך את תשוקותיי בגליל, בע"ה.

שתהיה לכם שנה טובה, שנת בריאות ושפע והרבה יצירה.

אילן שיינפלד.

 

מודעות פרסומת

2 thoughts on “על היצירתיות

השאר תגובה